poniedziałek, 19 maja 2014

"Stephen King. Sprzedawca strachu" - Robert Ziębiński

  Robert Ziębiński jest dziennikarzem, oraz pisarzem. Publikował w "Tygodniku Powszechnym", " Przekroju", "Newsweeku", oraz w "Nowej Fantastyce". Jest autorem powieści "Dżentelmen", "13 po 13", oraz "Sprzedawcy strachu". Właściciel portalu kulturalnego znajdującego się pod adresem dzikabanda.pl

 Jestem fanem twórczości Stephena Kinga, ale z pewnością nie najwierniejszym. Po przeczytaniu tej książki mogę nazwać siebie "niedzielnym fanem Kinga". Potrafię wymienić książki i opowiadania, które czytałem i które wyszły spod pióra Kinga. I to wszystko.A King napisała 65 książek, oraz ponad 200 opowiadań.

 Robert Ziębiński zebrał wszystkie adaptacje ekranowe mistrza horroru, omawiając je, przedstawiając bardzo ogólny zarys fabuły. To dzięki tej książce dowiedziałem się, że wiele adaptacji filmowych nie trafiło do kin, funkcjonując na nośnikach dvd.

 Ta książka jest swoistego rodzaju dokumentem, obrazującym nie tylko dokonania pisarza, ale autor pisze również o jego życiu prywatnym i drugiej pasji Kinga, którą jest muzyka. 

 Aby napisać tak obszerny tekst, potrzebna jest duża wiedza nie tylko na temat dzieł, ale także życia Kinga. Ziębiński pokazuje, że przez napisaniem o każdej adaptacji dokładnie ją obejrzał. Jego opinie na temat każdego scenariusza filmowego, jak i jego realizacji są wyczerpujące, dostajemy jasne przekazy czy warto sięgać po dany film, czy to będzie stracony czas. 
 
 W sumie ocenie zostaje poddanych około dwustu filmów. Recz jasna, niektóre to są kolejnymi adaptacjami.  
Podoba mi się szczerość w ocenie, bez naginania faktów. Robert Ziębiński zrobił krok milowy w poznaniu fenomenu Kinga w naszym kraju.Doskonałe opracowanie warte najwyższej noty. Polecam.
Prześlij komentarz

B. A. Paris - "Na skraju załamania"

  Czekałem na tę książkę z niecierpliwością, gdyż autorka zachwyciła mnie w "Za zamkniętymi drzwiami".  Tym razem poznajemy Cas...