Przejdź do głównej zawartości

Agnieszka Tomczyszyn - "Ezotero córka wiatru"

 Książka jest kolejnym debiutem jaki miałem okazję przeczytać dzięki uprzejmości wydawcy. Z pierwszymi książkami nowych autorów pretendujących do miana pisarzy jest problem. Często jest tak, że wydawca zachwyca się treścią i książka trafia na półki, ale czytelnik ma odmienne zdanie. Oczywiście każdy ma prawo do własnego zdania.

 "Ezotero..." jest opowieścią która łączy wątki kryminalne, ezoteryczne, fantasty i powieści obyczajowej. To opowieść o Latte - dziewczynie o dziwnym, niespotykanym imieniu która przekonuje się że nie jest zwykłą kobietą, a wkrótce potem kobietą. No właśnie...W książce pojawiają się pierwsze litery miejsc, ale czytelnik nie ma pojęcia czy np. K to Kraków, Kielce czy też inne miasto. A może to nazwy zagraniczne? Autorka wprowadziła wiele wątków ezoterycznych, mamy okazję dowiedzieć się czym jest mandala i innych ciekawostek z ezoteryką. Czy to wystarczy? W moim mniemaniu patrząc na całość nie dostrzegłem niczego, co by mnie powaliło na kolana. Wręcz przeciwnie. Chyba wyrosłem z takich historyjek, co nie oznacza że książka jest słaba lub źle napisana. To historia skierowana raczej do młodszych odbiorców, również łaknących wiadomości z podstaw nauk paranormalnych.

 Mnożące się wątki nie zawsze są dokończone, a nieraz zastanawiałem się dlaczego taka czy inna scena ma tutaj miejsce, a wyglądało jakbym coś przegapił, co raczej mi się nie zdarza. Ogólnie historia jest jak na mój gust zbyt chaotyczna, ale ciekawa. Czy warto sięgnąć? Oczywiście, ale nie liczmy na literaturę która nas porwie. To raczej niezobowiązująca książka na weekend.
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…