wtorek, 2 czerwca 2015

Magdalena Witkiewicz - "Moralność pani Piontek"


Kolejna powieść topowej pisarki, którą można ocenić jako lekką i przyjemną. Czy oby na pewno? Pisarka znana jest  doskonałego przedstawiania swoich postaci, a tym razem również nie brakło elementów zabawnych. Jednak pod zdawać by się mogło zabawną historią ukazuje się drugie dno.

 Tytułowa pani Piontek lubi mieć kontrolę nad swoim życiem i życiem najbliższych. Czyni tak od wejścia w dorosłość. Sama wybrała sobie męża podstępnie doprowadzając go do ołtarza, kierowała losem syna Augustyna, ale w końcu nadszedł moment w jej życiu, w którym sama wiele nie mogła uczynić, aby wpłynąć na własny los. Oczywiście nie byłaby w pełni sobą gdyby nie próbowała oszukać losu. Pani Piontek wybiera się na egzotyczne wakacje na Majorkę, protestując przeciw towarzystwu męża. Dla biedaka jest to niezrozumiałe i wysoce podejrzane. Oczywiście mąż w czasie trzech tygodni doskonale radzi sobie sam, a właściwie przy pomocy uroczej kobiety, z którą łączy go miłość do literatury.

 W historii występuje kilka bohaterów, a ich losy przeplatają się doprowadzając do zabawnych sytuacji. Sama pani Piontek jest kobietą nie przyjmującą porażek.

 Po raz kolejny dostajemy sygnał od pisarki o czymś ważnym, ale opowiedzianym w sposób ciepły i zabawny. Prawda jest że książki Magdaleny Witkiewicz działają niczym naturalne antydepresanty. Doskonała obserwacja ludzi i ich opisy utożsamiają czytelnika z opowieścią. Z drugiej strony to ważne lekcje które warto przenieść na własne życie. Lekka lektura na wieczór. Czyta się szybko, zbyt szybko, ale to jest wielkim plusem. Polecam.
Prześlij komentarz

Hope Jahren - "Lab girl"

  Czytanie książek, w których ludzie dzielą się swoją pasją, wyzwala we mnie wiele pozytywnej energii. Zawsze zakładam, że cały tekst jes...