poniedziałek, 20 listopada 2017

Ray Kroc - "Prawdziwa historia McDonald’s. Wspomnienia założyciela"

Raymond Albert "Ray" Kroc – amerykański biznesmen czeskiego pochodzenia. Założyciel McDonald's Corporation, która powstała po przejęciu restauracji McDonald's założonej przez braci Richarda i Maurice'a McDonaldów. Znany był jako "Hamburger King". 
Nigdy nie zastanawiałem się nad genezą powstania sieci, nad jej założycielem, czasem jej istnienia itd. Osobiście od lat nie stołuje się w tego typu restauracjach, ale z ciekawością sięgnąłem po biografię Kroca. A jest co czytać. Ile osób wie, że nazwa pochodzi od nazwiska dwóch braci. Kroc z nimi współpracował, ale ostatecznie poszedł swoją drogą.

 Kroc opisuje swoje życie, żyłkę do interesów, swoją ciężką prace i intuicja, która prawie nigdy go nie zawodziła. Historia życia założyciela McDonald’s nie była usłana różami, ale upór, ciężka praca i wiara w sukces doprowadziła go do celu. 

 Kroc jest szczery w swojej opowieści. Nie ukrywa ciemnych stron swojego biznesu, unika wybielania siebie. Przez to jest przekonujący. Autor potrafi być giętki. przystosowuje się do potrzeb rynku, słucha odbiorców i uderza tam, gdzie czuje zysk. Kroc należał do ludzi odważnych, ale również potrafiących się ugiąć. Lubił ryzyko, co jest widoczne w jego wspomnieniach. Będąc prawie bankrutem walczył dalej.  Nigdy nie poddawał się. Wierzył w "american dreams" i spełniał je. 

 Bogatszy o tę wiedzę, będę inaczej patrzył na charakterystyczne budynki. Jako zwolennik zdrowej żywności raczej nie zmienię swoich nawyków żywieniowych, mimo że każdego dnia na świecie McDonald’s odwiedza około 73 mln ludzi. 
Prześlij komentarz

Remigiusz Mróz - "Zaginięcie"

 Z książkami Remigiusza Mroza mam problem. Jedna jest w moich oczach wybitna, a kolejna słaba. Według mnie "Zaginięcie" jest cz...