środa, 10 stycznia 2018

Łukasz Grass- "Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą"


Historia napisana przez życie- tak można podsumować tę książkę, w której treść trudno jest uwierzyć. A jednak...Jerzy Górski, kiedyś uzależniony od tytoniu, alkoholu i narkotyków wszelakiej maści podnosi się z granicy, która była ostatnim etapem do ostatecznego pożegnania się z życiem.  Z uporem maniaka trafia do Monaru, gdzie otrzymuje twardą naukę życia, ale jest odkrywa pasję sportową, dzięki której zwycięża najcięższą wojnę w swoim życiu - wojnę z własnymi demonami. Mało tego, dzięki uporowi trafia na zawody w  triathlonie, Double Ironman w USA, które zwycięża.

 Ta książka nie jest poradnikiem, ani poradnikiem motywacyjnym. To świadectwo człowieka, który pokazuje w jakie bagno można wpaść. Widzimy człowieka, który jest na dnie, za działkę heroiny jest zrobić wszystko. Łukasz Grass nie ubiera historii w grzeczne słowa. Na podstawie rozmów w Górskim, dostępnych materiałów i filmów archiwalnych tworzy opowieść, będącą przestrogą. 
Górski urodził się w nieciekawych czasach. Nigdy nie miał lekko, nie spotkał na swojej drodze ludzi, którzy dadzą mu nadzieję i wsparcie. 

  Ta książka targa czytelnikiem, uderza w jego czule punkty, Trudno jest zrozumieć jednoznacznie jej moc i potęgę. Jest autentyczna, prawdziwa i daje czytelnikowi bodźca do zmiany myślenia. Biografia będąca początkiem naszych zmian w myśleniu, a może i w działaniu, czego życzę każdemu czytelnikowi tej niezwykłej biografii potężnego człowieka. Takie świadectwo życia wymaga wielkiej odwagi. 
Prześlij komentarz

Alain - Fournier - "Mój przyjaciel Meaulnes"

 Znowu nie wiem, co mam napisać po lekturze. Są książki, które posiadają duszę, a ta do niech się zalicza. Trudno jest mi uwierzyć, że na...