Joanna Jax - "Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" - tom 1

 Przez ponad 15 godzin słuchałem opowieści o rodzinie Lewinów oraz Chełmickich. A kolejne kilkanaście zastanawiałem się, co mam napisać. Cobym nie napisał, to nie odda tego, co czułem w trakcie słuchania tej książki. Dlatego włączałem ją w latopie, w smartfonie, wszędzie tam, gdzie mogłem sobie na to pozwolić. 
Nie ma pojęcia, jakbym ją odebrał, gdybym ją czytał, ale miałem przyjemność wysłuchać mistrzowskiej interpretacji pani Elżbiety Kijowskiej. 

Mógłbym napisać, że jestem oczarowany, zakochany. Ale co z tego? Po tej lekturze wszystko inne wydaje mi się być płytkie, banalne i szare.  Autorka napisała sagę na światowym poziomie i życzę z całego serca, aby były przekłady na inne języki.

 Joanna Jax w pierwszym tomie przedstawia ramy czasowe od roku 1915 do 1940. A w niej losy ludzi, których łączy pokrewieństwo państwa, miejsca zamieszkania, miłości i nienawiści. Pisarka nie spieszy się z fabułą, do tego wydarzenia, zdające się być autentycznymi. Losy Jakuba, Hanki, Alicji i innych - ludzi, których los ukarze, nie zawsze sprawiedliwie. Pięknie ukazane losy Polski przedwojennej i w czasie okupacji. Każda z postaci ma własne marzenia, ale nie każda je zrealizuje. Nie wszyscy okażą się być uczciwymi obywatelami i patriotami. 

 Joanna Jax pokazuje ten czas takim, jak był. Autorka ma niesamowite pióro i wielką zdolność i lekkość przenoszenia tekstu, który przypomina pamiętnik i jest gotowym scenariuszem do adaptacji filmowej. Plastyczność języka, żywe dialogi i sceny będące dopełnieniem tego smutnego czasu. 

 "Narodziny gniewu" kipią od emocji, a sceny są niezwykle sugestywne. Ta historia porwie każdego, ale wydaje mi się, że wersja audio, w tak mistrzowskim wykonaniu,  jest dodatkowym impulsem do zrozumienia przesłanek autorki. Ja z przyjemnością przeczytam (wysłucham) kolejne tomy, gdyż tego typu narracja i wierność historii zwyczajnie mnie zachwyca. A bohaterowie wydają się być prawdziwi. Nie mogę oceniać ich czynów, gdyż w obliczu wojny ludzie nie byli sobą, co tak pięknie nakreśliła autorka. Brakuje mi słów. Należą się największe noty. Polecam

 Książkę wysłuchałem dzięki Wydawnictwu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Szanowny czytelniku. Jeżeli masz jakieś zapytanie lub też chcesz się ze mną podzielić spostrzeżeniami to proszę o kontakt mailowy, gdyż rzadko odpisuję na komentarze pod postami. Proszę o wyrozumiałość i dziękuję za obecność w moich skromnych progach. Komentarze anonimowe, wulgarne oraz obrażające innych są kategorycznie usuwane.

Hanna Lis - 'Mój świat na talerzu"

  Hanna Lis należy do tych kobiet, dla których słowa "nadwaga" oraz "starzenie się" wydają się nie istnieć. Zawsze p...