Przejdź do głównej zawartości

Dom Wergeliusza - Krzysztof Pieczyński
Krzysztofa Pieczyńskiego przedstawiać nie trzeba. Znany aktor, poeta i jak się okazuje również wytrawny pisarz. Po „Dom Wergiliusza” sięgnąłem po namową znajomej, zachwyconej tą książką. Przeczytałem recenzję na jej blogu i nie mogłem dłużej czekać. Wiedziałem, że to jest lektura dla mnie.

  Nie spotkałem się wcześniej z podobną literaturą. To wysublimowana proza, eteryczna, przemyślana, duchowa. Czytając miałem wrażenie, że odkrywam najskrytsze pragnienia autora, jego tęsknoty, że jestem świadkiem wewnętrznej walki. Mój ulubiony aktor porwał mnie powolną, delikatną narracją. Jest w jego pisaniu coś niewyjaśnionego, co zapada w pamięć. 


Książka zawiera trzy odrębne utwory, które się uzupełniają. Krzysztof Pieczyński napisał coś na kształt modlitwy, połączonej z własnymi wizjami, oczekiwaniami, hymnami miłości do kobiet. Ta książka zadziwia, niepokoi, pozostawia ślad. Świat realny miesza się ze światem duchowym, z odkrywaniem nowych miejsc na mapie wyobraźni, która u autora wydaje się nie mieć granic.  


Krzysztof Pieczyński stawia na głowie nasze wyobrażenia, oczekiwania, wprowadza niepokój w światopoglądzie. Czytelnik dostaje lekturę, której nie można nazwać powieścią. Trudno jest oprawić ten utwór w sztywne ramy i powiesić na ścianie pewności, co do nieomylności w klasyfikacji. To literatura poetycka, miejscami mocno liryczna. Pisarz operuje duża gamą słów, malując oszczędne obrazy, tworząc monologi. To utwór, w którym znajdziemy religijne akcenty. Czy imiona Józef i Maria są przypadkowe?  Podróż Józefa jest samotną podróżą w głąb własnego „ja”, próbą zrozumienia życia i uczuć wyższych, próbą nawiązania bezpośredniego kontaktu ze Stwórcą. 


 Autor w wielu miejscach pisze kodami, których nie można zrozumieć bez wkładu własnego - medytacji. Te książkę trzeba smakować kawałeczkami, w ciszy, delektować się każdym zdaniem. Najlepsze jest to, że jego opowieść ma wiele interpretacji i każdy z nas czytelników znajdzie swoją własną. Wbrew pozorom utwór cechuje pewien uniwersalizm. To naprawdę dziwna książka, ale dzięki temu zyskuje w moich oczach. Krzysztof Pieczyński zabrał mnie w długą drogę obnażając zakamarki własnej duszy. A wszystko podane na złotej tacy i w sposób strawny.


 „Dom Wergiliusza” to książka dla wrażliwych czytelników, mających ochotę przeżyć mistyczne doznania rzadko pojawiające się we współczesnej literaturze. Niesamowity styl przypominający średniowiecznych pisarzy nadaje utworowi kolorystyki. Ta opowieść to kolory. Pastelowe. Poszukiwanie miłości widziane oczami tego człowieka jest prawdziwą gratką dla fanów autora, ale także dla wymagających czytelników. Warto sięgnąć, aby się przekonać. Do takich książek się wraca. To utwór, który wprowadza czytelnika w stan ukojenia. Z przyjemnością sięgnę po kolejne utwory mojego ulubionego aktora, poety i pisarza. Wierzę, że Pan Krzysztof nie powiedział ostatniego słowa. Serdecznie polecam.


Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…