Przejdź do głównej zawartości

"Kurhanek Maryli" -Ewa Bauer

  Prawniczka z wykształcenia, ale jej miłością jest literatura. Interesuje się psychologią.Choć zawsze mówiła, że pisanie książek pozostawia sobie na emeryturę, postanowiła przyspieszyć ten proces, czego efektem była jej debiutancka powieść „W nadziei na lepsze jutro” wydana przed wydawnictwo Radwan w 2011 r., a następnie w 2012 r. ukazał się e-book o tym samym tytule w wydawnictwie RW2010.  W 2013 r. wydała drugą powieść "Kruchość jutra", a w 2014 r. kolejną o tytule "Kurhanek Maryli" (obie nakładem Wydawnictwa Szara Godzina). Autorka włada kilkoma językami obcymi, uwielbia podróże w nieznane, ale korzenie zapuściła w Krakowie. Kocha Małego Księcia i dobrą kuchnię. Oprócz powieści autorka publikowała również opowiadania w zbiorczych antologiach m.in. "O,choinka czyli jak przetrwać święta" (2011) oraz "31.10 Wioska przeklętych Halloween po polsku II"(2012)"31.10 Księga Cieni Halloween po polsku III"(2013).
Więcej na temat jej twórczości oraz zainteresowań na www.ewabauer.pl

Za portalem Lubimyczytac.pl

 Nie pamiętam, czy dane mi było przeczytać poprzednie powieści Ewy Bauer, ale teraz wiem, że czas na nadrobienie zaległości. Po przeczytaniu "Kurhanka Maryli" świat nie wydaje mi się taki, jaki widziałem jeszcze rano, przed sięgnięciem po książkę. Historia Marty i Piotra dosłownie wessała mnie na kilka godzin.

 Każdy z nas ma swoje marzenia i życiowe priorytety. Kiedy rodzice Marty giną w wypadku kolejowym, ona sama jest zbyt mała, aby zrozumieć, co się naprawdę wydarzyło. Opiekę nad dzieckiem przejmuje babcia. Dziewczyna dorasta na wsi, wydawać by się mogło w sielskiej atmosferze. Kiedy spotyka Tadeusza jej życie się zmienia. Czy na lepsze? 

 Ewa Bauer wprowadziła w moje życie spore zamieszanie za przyczyną swojej powieści. Mimo, że autorka zapewnia we wstępie, iż jest to historia fikcyjna, większość z nas po przeczytaniu zrozumie, iż ta mogła wydarzyć się naprawdę. Jestem przekonany, że każdy z nas zna rodziny, w których za szczelnie zamkniętymi drzwiami dzieją się tragedie, które nie mają prawa wypłynąć poza cztery ściany. Przemoc fizyczna i psychiczna są częstą praktyką stosowaną przez oprawców. A za nimi idzie uzależnienie ofiary przemocy od swoich katów.

 Historia toczy się powoli, co pozwala zbudować odpowiedni nastrój, jak i poznać lepiej postacie. Czy małżeństwo Piotra i Marty jest szczęśliwe? Jak na kobietę oddziałuje jej przeszłość, o której chce zapomnieć? Autorka doskonale stosuje retrospekcję. Powroty do odległej przeszłości są trudne, a często bolesne, ale niosą za sobą znamię oczyszczenia. Jak ludzkie tragedie wpływają na funkcjonowanie człowieka?

 Pisarka sięgnęła po trudny temat, ale w moim przekonaniu poradziła sobie  z nim doskonale. Doskonałe pióro, dopracowane sceny i dialogi, oraz znajomość tematu zamykają utwór jako książkę niezwykle interesującą i zapadającą w pamięć. Dla mnie osobiście to jedna  najlepszych książek, które przeczytałem w swoim życiu. Znalazłem w niej wszystko, czego poszukuję w literaturze. Kontrast który ukazała przez pokazanie różnych światów i światopoglądów jest niezwykle interesujący. Autorka nie ocenia, nie krytykuje. Ewa Bauer prowokuje do myślenia. Naprawdę warto pozbyć się jakichkolwiek uprzedzeń i sięgnąć po "Kurhanek Maryli". Czym on jest? Tego się dowie każdy, kto sięgnie po te historię. Polecam serdecznie. To książka niosąca nadzieję. Mądry i życiowy tekst, który zmienia zapatrywanie na życie.
Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Maciej Szaciłło, Karolina Szaciłło -"DETOKSY czyli jak oczyścić swój organizm dla zdrowia i urody"

W naszym kraju trawa od kilku lat moda na zdrowe odżywanie.  Kolejne książki traktujące o tym, co dobre dla naszego organizmu, wyrastają niczym grzyby po deszczu. Niestety, ich jakość jest różna. Często firmowane nazwiskami celebrytów mają niewiele wspólnego z tematyką.  Czym różni się ta pozycja od innych? Doskonałym podejściem do czytelnika, które jest wykazane w wyczerpaniu tematów dotyczących oczyszczania organizmu. Sama detoksykacja to mniej stresu, spokojny sen, mniej kilogramów, więcej energii i poprawienie wyglądu.   Ta książka jest wyjątkowa z kilku przyczyn, o których postaram się napisać. Po pierwsze jest napisana przez ludzi, znających się na odżywianiu. Autorzy opisują metody, które pomagają nam powrócić do pełnej równowagi zdrowotnej, dzieląc książkę na rozdział o przygotowaniu się do detoksu,  a następnie mamy detoks ajuwerdyjski oraz detoks krzemowy, chiński, w "płynie", chlorofilowy, owocowy, oraz kuracje osuszającą i zwiększającą odporność. Brzmi nieznajomo…

Jarosław Sokół - "Awiatorzy. Opowieść o polskkich lotnikach"

Niewiele brakowało, a nie przeczytałbym tej książki. Z góry stwierdziłem, że tematyka jak dla mnie jest mało interesująca. A jednak pod namową i układem o ewentualnym  oddaniu książki osobie trzeciej w razie "męki przy czytaniu". 
 Przyznaję się bez bicia. Nie czytałem "Czasu honoru" i nie widziałem serialu. Literatura wojenna to zupełnie nie moja bajka. A jednak sięgnąłem po "Awiatorów". 
 Tytułowi awiatorzy to ludzie, których pasją jest lotnictwo, którzy żyją w czasie wojny i są gotowi oddać życie w żelaznych ptakach. Jarosław Sokół zaskoczył mnie niezwykle, przykuwając moją uwagę szczegółami, które są niezwykle istotne w tych opowieściach. W "Awiatorach" wybiera postacie  czasami skrajnie nieodpowiedzialne, tchórzliwe, a przez to przekonuje mnie do nich. Mam dosyć czytania o tych, którzy byli gotowi oddać życie za ojczyznę. A co z pozostałymi? Sokół odkrywa w swoich opowieściach elementy często przemilczane i wstydliwe. Można to uznać za wy…

Jonas Winner - "Cela"

Jestem w wielkim szoku. Nie przesadzam... Takie książki powinny mieć na okładce ostrzeżenie w rodzaju "DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH". Przeczytałem i odetchnąłem z ulgą. Czy jest coś gorszego, kiedy książka przeraża, a jednocześnie nie sposób jej odłożyć? Cela jest thrillerem psychologicznym, napisanym z perspektywy jedenastoletniego chłopca. I to jest przerażające.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Rodzina przenosi się z Londynu do Berlina, gdzie żona dostała angaż w jednej z oper. Nowym domem jest stary dom z ogrodem. Jak się okazuje, w domu czyha wiele nieodkrytych zakamarków, jak chociażby podziemny tunel. To tam w schronie przeciwlotniczym Sammy dokonuje odkrycia, które nie pozwala mu normalnie funkcjonować. Jego dziecięca dusza zostaje atakowana koszmarami. Dorośli nie wierzą jemu i w jego historię, nawet Policja podchodzi do tego sceptycznie. Kiedy wychodzą na jaw kolejne rodzinne tajemnice, chłopiec nie potrafi już normalnie funkcjonować. Terapia przynosi m…