sobota, 14 lutego 2015

Katarzyna Bonda - "Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania"


  Ostatnio rzadko śledzę nowości, ale twórczość Katarzyny Bonda znam doskonale. Pisarka napisała kilka poczytnych książek, które odbiły się szerokim echem wśród krytyków literackich i czytelników. Scenarzystka, dokumentalistka. Jej debiutancka powieść "Sprawa Niny Frank" została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru. O jej pracy możemy dowiedzieć się również z książki. 

 Przeczytałem kilka poradników na temat kreatywnego pisania,  ale ten w moim mniemaniu bije inne na głowę. Katarzyna Bonda napisała poradnik, który czyta się niczym fascynujący kryminał. Każdy rozdział zawiera kilkanaście podrozdziałów. Wyczuwa się tutaj zaangażowanie Autorki i wielką chęć niesienia  pomocy każdemu kto chce zostać pisarzem. 

 Główne rozdziały to : "Opowieść", "Bohater", "Świat przedstawiony", " Fabuła", "Narracja", Dialog", " Poprawianie i redakcja". Autorka zapoznaje czytelnika nie tylko z ogólnie przyjętymi kanonami uchodzącymi za podstawę dobrego pisarstwa, ale także często dzieli się własnym doświadczeniem. Czytając poradnik, nie mogłem się wyzbyć wrażenia, że praca nad nim kosztowała ją wiele wysiłku. Na zauważanie zasługują przykłady konkretnych książek będących odnośnikami do danego tematu, jak i lista lektur umieszczona na końcu książki.

 Bonda niczego nie koloryzuje, nie przedstawia pisania jako hobby, ale jako ciężka pracę i ciągłą pracę nad warsztatem. Ostrzega przed pułapkami czyhającymi na debiutantów. 

 Na koniec nie pozostaje mi nic dodać nad to, że jest to obowiązkowa lektura nie tylko dla myślących o zostaniu pisarzami. Osobiście żałuję, że książka nie została napisana kilka lat wcześniej. Tak czy inaczej zamierzam stosować się do wskazówek zawartych w podręczniku, do którego będę często powracał. Autorka wpoiła mi nadzieję na sukces. Marzenia nie wystarczą. Ciężka praca doprowadza do spełnienia marzeń. Serdecznie polecam.
Prześlij komentarz

Hope Jahren - "Lab girl"

  Czytanie książek, w których ludzie dzielą się swoją pasją, wyzwala we mnie wiele pozytywnej energii. Zawsze zakładam, że cały tekst jes...